Kryteria doboru kotła grzewczego
Wybór odpowiedniego kotła CO to bardzo trudne i jednocześnie odpowiedzialne zadanie, bo decydując się na konkretny rodzaj ogrzewania, inwestujemy nie tylko w nasz komfort termiczny, ale także zdrowie. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, musimy wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy, które dość dynamicznie się zmieniają. Jakie kryteria trzeba wziąć pod uwagę, zanim wybierzemy konkretne rozwiązanie? Podpowiadamy.
Jaki kocioł CO wybrać?
Czasy dowolnego wyboru spośród różnych systemów grzewczych, dawno minęły. Obecnie obowiązujące przepisy wymuszają wybór spośród rozwiązań niskoemisyjnych, które ograniczają zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Dostępne na rynku kotły grzewcze na różne paliwa muszą spełniać rygorystyczne normy jakości. Jakość kotła grzewczego przekłada się nie tylko na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, ale także nasz komfort termiczny i koszty związane z ogrzewaniem budynku oraz podgrzewaniem wody użytkowej, jeżeli zdecydujemy się na zakup pieca dwufunkcyjnego.
Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając kocioł do ogrzewania domu?
Najważniejszym kryterium wyboru kotła grzewczego jest jego moc cieplna, którą musimy dostosować do metrażu posiadanej przestrzeni mieszkalnej. Warto wiedzieć, że konieczne jest uwzględnienie nieuniknionych strat ciepła, które związane są m.in. z wentylacją budynku, a także nieszczelnymi przegrodami zewnętrznymi. Moc kotła dobieramy pod względem zapotrzebowania energetycznego budynku. W przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości 2,6 m można przyjąć, że na 10 metrów kwadratowych ogrzewanej przestrzeni powinno przypadać 1 kW mocy kotła centralnego ogrzewania. Kocioł grzewczy musi być precyzyjnie dobrany pod względem mocy grzewczej do zapotrzebowania na ciepło. Unikać należy kierowania się zasadą – im wyższa moc kotła, tym szybciej i efektywniej ogrzeje on budynek. Nieco wyższą moc cieplną powinien mieć kocioł dwufunkcyjny, którym będziemy ogrzewalni nie tylko pomieszczenia, ale także wodę użytkową. W kwestii doboru kotła grzewczego zawsze warto skonsultować się z ekspertem, który doradzi optymalnie dobrane do indywidualnych potrzeb rozwiązanie.
Drugim i równie ważnym kryterium wyboru jest rodzaj paliwa, które posłuży w celu ogrzewania domu. Do wyboru mamy m.in. gaz, ekogroszek, pellet oraz olej opałowy, a także nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, które uwzględniają korzystanie z energii odnawialnej. Inne, ważne kryteria wyboru kotła grzewczego to m.in. sposób obsługi, dostosowanie do niestandardowych instalacji grzewczych np. ogrzewania podłogowego, a także koszty związane z zakupem paliwa i nakłady pracy niezbędne w celu ogrzewania domu.