Jakie normy powinny spełniać kotły na pellet?
Kotły na pellet cieszą się rosnącą popularnością. Rozwiązanie to spełnia obowiązujące normy jakości, gwarantując niską emisję szkodliwych spalin, a także charakteryzuje się wysoką sprawnością energetyczną i bezpieczeństwem użytkowania. Jaki piec na pellet uznawany jest za ekologiczny? Dlaczego warto zdecydować się na montaż nowoczesnego pieca, który pozwala na ogrzewanie domu pelletem? Wyjaśniamy.
Jakie wymogi stawiane są nowoczesnym kotłom grzewczym na pellet?
Czasy ogrzewania domów kotłami, które nie spełniały obowiązujących norm, dawno minęły. Całe szczęście, era „kopciuchów”, dobiega końca. Właściciele nieruchomości, które ogrzewane są bezklasowymi piecami CO, muszą przygotować się na zmianę systemu grzewczego, co jest związane z nowymi przepisami ochrony środowiska naturalnego. Zmiana pieca to duży wydatek, jednak dokonując właściwego wyboru, możemy zyskać nie tylko czystsze powietrze, ale także zmniejszyć koszty ogrzewania i poprawić komfort termiczny. Kocioł na pellet to alternatywa m.in. dla kotłów na drewno, węgiel oraz ogrzewania gazowego i tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. Musi on spełniać wymagania energetyczno-emisyjne najwyższej klasy 5 oraz posiadać certyfikat Ecodesign.
Kotły na pellet, które spełniają powyższe wymagania dla pracy z nominalną mocą, są zgodne z normą PN-EN 303-5:2012 i zaliczane do grupy kotłów ekologicznych.
Piec CO na pellet - poznaj zalety tego rozwiązania
Wybór systemu ogrzewania domu to bardzo trudne zadanie. Pod uwagę musimy wziąć kilka ważnych kryteriów, a jednym z nich jest niska emisja spalin. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy z obecnie instalowanych kotłów grzewczych, musi spełniać określone normy jakości.
Nowoczesne, niskoemisyjne kotły grzewcze pozwalają ograniczyć zagrożenia związane z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, które w sezonie grzewczym, jest doskonale widoczne w postaci smogu. Kotły na pellet to ogrzewanie przyszłości, dzięki któremu możemy połączyć przyjemność cieszenia się komfortem termicznym z bezproblemową obsługą oraz ochroną środowiska naturalnego.
Zalety kotłów grzewczych na pellet
Pierwszą i najważniejszą zaletą ogrzewania domu piecem na pellet jest wykorzystywanie w celach grzewczych roślinnych surowców odnawialnych, z których produkowany jest opał. W składzie pelletu znajdziemy wolne od chemicznych zanieczyszczeń m.in. pozostałości farb i lakierów odpady drzewne.
Co więcej, piec na pellet nie wymaga uciążliwej obsługi - dzięki podajnikowi opału możemy zapomnieć o ciągłym dokładaniu opału do pieca i nadzorowaniu procesu spalania, który regulowany jest dzięki odpowiednio dobranemu sterownikowi. Oznacza to, że dom może być ogrzewany w podczas naszej dłuższej nieobecności, co jest niemożliwe w przypadku ogrzewania np. kotłem na drewno.