Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Szukając alternatywnych, przyjaznych zdrowiu i środowisku sposobów na ogrzewanie, warto dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła. Rozwiązanie to cieszy się rosnącą popularnością ze względu na liczne korzyści, z którymi jest związane. Dzięki pompie ciepła możemy nie tylko cieszyć się komfortem cieplnym, ale także korzystać z ciepłej wody. Jak działa powietrzna pompa ciepła? Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? Podpowiadamy.
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to stosunkowo nowe rozwiązanie z zakresu techniki grzewczej. Wykorzystuje odnawialne źródła energii cieplnej, która może być pozyskiwana z powietrza, wody lub gruntu. Nie wpływa w negatywny sposób na środowisko naturalne, bo nie emituje spalin, a w celu zasilania zużywa niewiele energii elektrycznej, która także może być wytwarzana z alternatywnych źródeł, czyli m.in. energii słońca, która przetwarzana jest na prąd za pomocą paneli fotowoltaicznych. Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest często stosowanym rozwiązaniem, dzięki któremu koszty związane z ogrzewaniem oraz podgrzewaniem wody użytkowej są minimalne.
Pompa ciepła przetwarza anergię czerpaną z otoczenia na ciepło, które ogrzewa pomieszczenia oraz podgrzewa płynącą z kranu wodę. Urządzenie to jest przyjazne zdrowiu, wydajne i charakteryzuje się długą żywotnością, co sprawia, że inwestycja w alternatywne źródła energii szybko się zwraca.
Rodzaje pomp ciepła
Na rynku dostępne są trzy rodzaje pomp ciepła, czyli pompy powietrzne, wodne i gruntowe. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań są powietrzne pompy ciepła, które dostępne są np. w ofercie firmy Max Handel. Decyzja dotycząca zakupu i montażu pompy ciepła powinna zostać poprzedzona zapoznaniem się z możliwościami tego urządzenia.
W jaki sposób działa powietrzna pompa ciepła?
Pompa ciepła jest doskonałym zamiennikiem tradycyjnych kotłów grzewczych na paliwa stałe oraz gaz i prąd. Dzięki niej może być zasilana ciepłem instalacja centralnego ogrzewania oraz instalacja odpowiadająca za podgrzewanie wody do celów użytkowych.
Ogólna zasada działania wszystkich pomp ciepła jest bardzo podobna. Urządzenia te pobierają energię cieplną z otoczenia, a następnie dzięki elementom instalacji, do których zaliczamy m.in. wymiennik ciepła i skraplacz, jest przetwarzana na energię cieplną, dzięki której ogrzewamy pomieszczenia oraz wodę użytkową. Pompa ciepła działa w sposób podobny jak lodówka, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z odwrotnym mechanizmem działania. Lodówka odbiera ciepło ze swojego wnętrza, które dostaje się tam wraz z wkładanymi do niej produktami i oddaje je na zewnątrz, a pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia, a następnie przekazuje je do instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.
Pompy ciepła jako źródło energii cieplnej mogą wykorzystywać wodę, powietrze lub glebę. Powietrzna pompa ciepła pobiera energię cieplną z powietrza atmosferycznego, w którym znajduje się ona nie tylko latem, ale także zimą, przekazując je do wnętrza ogrzewanego budynku. Jest to możliwe dzięki wymiennikowi ciepła, czynnikowi chłodniczemu, parownikowi, sprężarce i skraplaczowi, czyli elementom, z których zbudowana jest pompa ciepła. Jej efektywne działanie nie emituje spalin oraz nie oddziałuje w inny, negatywny sposób na otoczenie oraz nie jest uciążliwe dla ludzi, bo hałas związany z pracą urządzenia nie utrudnia normalnego funkcjonowania.
Podsumowując, powietrzna pompa ciepła czerpie energię cieplną z powietrza atmosferycznego, a następnie oddaje ją do wnętrza budynku. Wykorzystywana jest w celu ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej. Rozwiązanie to pozwala ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem, a także jest przyjazne zdrowiu i środowisku naturalnemu.